Kontakt z kurierem

0 Comments

Bardzo często otrzymujemy od Państwa zapytania dotyczące możliwości skontaktowania się z kurierem przed jego przyjazdem po paczkę do Nadawcy. Jest to w pełni zrozumiałe, ponieważ nie wszystkie firmy kurierskie umożliwiają ustalanie przedziałów godzinowych odbioru (a jeśli jest to możliwe, to te terminy z różnych powodów nie są zawsze respektowane), a nie każdy ma możliwość oczekiwania w miejscu nadania przez cały dzień.

Niestety uzyskanie nr telefonu do kurierów w większości przypadków jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Podstawową możliwością uzyskania pomocy jest:

  • – kontakt z infolinią danego przewoźnika (nr tel. znajdują się w naszym serwisie pod adresem https://tanikurier.com/kontakt/), gdzie w trakcie rozmowy z konsultantem należy podać nr zlecenia odbioru, który otrzymują Państwo zawsze w treści wiadomości, w której wysyłany jest list przewozowy
  • – przesłanie do nas prośby o interwencję w przypadku, gdy kurier nie pojawia się w wyznaczonych godzinach
  • – w przypadku firmy DPD nr tel. zawsze uzyskać można na stronie internetowej tego przewoźnika w zakładce „Zlokalizuj paczkę”, gdzie należy wybrać pole „Nr zlecenia” i tam wpisać otrzymany nr (w treści e-maila z etykietą, wysłanego przez nasz system)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *