Dopłaty do przesyłek

0 Comments

Pierwszy wpis w naszym blogu będzie dotyczył jednego z największych problemów, z jakim spotykają się klienci korzystający z usług kurierskich.

Na przeróżnych forach internetowych często można spotkać informacje napływające od osób, które po wysłaniu swojej paczki otrzymały za jakiś czas dodatkową fakturę do zapłaty. Niestety nam także zdarza się prosić o pokrycie różnicy w cenie. Zdajemy sobie sprawę, że w pierwszej chwili taka faktura budzi mieszane uczucia, jednak problem zazwyczaj da się rozwiązać poprzez złożenie reklamacji. Chcielibyśmy jednak przekazać kilka wskazówek, które pozwolą uniknąć takich nieprzyjemnych sytuacji.

Oto warunki, które musi spełniać przesyłka standardowa:

  1. opakowanie o regularnych kształtach, musi to być najlepiej tekturowy karton (bez żadnych wystających elementów)
  2. brak oznaczeń typu „uwaga szkło”, „uwaga ostrożnie”, itp.
  3. w przypadku przesyłek paletowych dodatkowo towar nie może wystawać poza obręb palety 120x80cm, musi być także właściwie przymocowany i zabezpieczony do transportu w taki sposób, aby nie było ryzyka przesunięcia/zsunięcia się towaru z palety

Dodatkowo należy bardzo dokładnie zmierzyć (w najszerszych miejscach) i zważyć wysyłaną paczkę, polecamy nawet dodać na wszelki wypadek po 1cm do każdego z wymiarów. Częstym przypadkiem naliczania dopłaty za paczkę niestandardową w DHL jest sytuacja, gdy Nadawca podaje wymiary np. 70x60x50cm, podczas gdy paczka naprawdę ma 70x61x50cm – w tej firmie kurierskiej przekroczenie wymiaru 60cm dwóch boków oznacza dopłatę.

Jeśli mamy paczkę, której nie da się zapakować w pudełko tekturowe, należy koniecznie w formularzu zamówienia zawsze zaznaczyć, że wysyłana przesyłka jest niestandardowa. Wiąże się to z dodatkową opłatą (w każdej firmie kurierskiej jest to inna stawka), mamy wtedy jednak pewność, że nasza paczka będzie sortowana ręcznie oraz nie będziemy zaskoczeni dodatkowymi dopłatami.

Zdajemy sobie sprawę, że czasem zachodzi potrzeba wysyłki towaru, który trudno bezpiecznie zapakować – w takich sytuacjach zachęcamy do kontaktu z nami przez e-mail: biuro@tanikurier.com – chętnie doradzimy jak zapakować przesyłkę oraz jak wysłać ją bezpiecznie, najniższym kosztem.

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *