Dlaczego kurier nie przyjechał? Czyli kilka słów o zleceniach odbioru.

0 Comments

Często dostajemy zapytania od naszych klientów, dlaczego w danym dniu nie pojawił się kurier. Niestety, odpowiedź na to pytanie nie jest z goła oczywista, z

Często dostajemy zapytania od naszych klientów, dlaczego w danym dniu nie pojawił się kurier. Niestety, odpowiedź na to pytanie nie jest z goła oczywista. Powodów może być wiele, zazwyczaj bywa tak, że kurier nie zdąży zabrać paczki bo albo już był na danym terenie i  nie ma czasu wrócić, albo jest np. nowy i kompletnie nie zna terenu. Bywa że ma za mało miejsca na samochodzie i nie jest w stanie już odebrać naszej paczki, czasem też dochodzą zdarzenia losowe jak popsuty samochód czy inny wypadek. Proszę pamiętać że wszystkie przesyłki standard mają jedynie planowany (nie gwarantowany) termin odbioru/doręczenia przesyłki. W praktyce oznacza to że jeżeli kurier nie odbierze danego dnia, lub nie doręczy paczki na czas, to w zasadzie jesteśmy bezradni, możemy jedynie ponowić odbiór na dzień kolejny lub w przypadku doręczenia skontaktować się z infolinią danej firmy kurierskiej, w celu wyjaśnienia sytuacji.

Jak zatem unikać sytuacji w której kurier nie odbierze naszej przesyłki?

Starajmy się robić zlecenie z wyprzedzeniem,  najlepiej dzień wcześniej lub w godzinach porannych danego dnia.

Ustawiajmy możliwie najszerszy zakres godzin w dniu odbioru.

Po otrzymaniu wiadomości email z etykietą, w której treści znajduje się numer zlecenia odbioru, skontaktujmy się z infolinią wybranego przewoźnika i po podaniu numeru zlecenia odbioru poprośmy o kontakt z kurierem, celem ustalenia godziny przyjazdu.

Jeżeli wysyłamy przesyłki często, poprośmy kuriera o nr telefonu, zawsze ułatwi to bezpośredni kontakt.

Jeżeli kurier z jakiegoś powodu nie odbierze Państwa paczki, prosimy o niezwłoczny kontakt drogą mailową, najlepiej w odpowiedzi na wiadomość w której przyszła etykieta przewozowa, z informacją o braku odbioru, zostanie on wtedy ponowiony.

Proszę pamiętać że zlecenia odbioru, lub nieterminowe doręczenie nie podlegają żadnym reklamacją finansowym. Są to przesyłki standardowe, bez gwarancji terminowości zlecenia.

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *