Baza wiedzy

1. Wskazówki i sposoby pakowania przesyłek (poradniki firm kurierskich):

 1. dla przesyłek do 31,50kg
 2. dla przesyłek powyżej 31,50kg
 3. wysyłka artykułów szklanych
 4. wysyłka RTV/AGD
 5. wysyłka opon
 6. wysyłka artykułów motoryzacyjnych
 7. wysyłka urządzeń sanitarnych.

2. Sposoby płatności za usługi kurierskie:

Za złożone zlecenie należy zapłacić przelewem internetowym poprzez system szybkich płatności, nie ma możliwości zapłaty gotówką kurierowi, który przyjedzie do Państwa po paczkę. Klientom firmowym proponujemy wygodny sposób rozliczania na podstawie faktur z odroczonym terminem płatności.

3. Regulamin serwisu:

Regulamin serwisu TaniKurier.com znajduje się pod adresem: https://tanikurier.com/regulamin

4. Terminowość oraz czasy doręczenia przesyłek:

Termin przyjazdu kuriera po przesyłkę do nadawcy nie jest gwarantowany.

Termin doręczenia przesyłek do odbiorcy to zawsze planowo jeden dzień roboczy od daty podjęcia paczki. Niestety ten termin dla usług standardowych także nie jest gwarantowany przez przewoźników. Wyjątkiem jest usługa UPS Express Saver, gdzie w razie opóźnienie przewoźnik zwraca koszt transportu.

Możliwe jest także zamówienie usług ekspresowych z gwarancją doręczenia do godziny 9 lub 12, te opcje są dostępne tylko dla wybranych adresów.

Terminy odbioru paczek od nadawcy:
DPD – orientacyjny termin można ustalić w formularzu zamówienia
UPS – datę i przedział godzinowy podjazdu po paczkę ustala się w formularzu zamówienia – zazwyczaj jest on respektowany, zamówienie kuriera na ten sam dzień jest dodatkowo płatne
GEIS (K-EX) – kurier odbiera przesyłkę do 2 dni roboczych po złożeniu zamówienia
FedEx – zamówienia złożone do godziny 11 zazwyczaj są realizowane tego samego dnia
Inpost Kurier – zamówienia złożone do godziny 12 zwykle realizowane są tego samego dnia
DHL – orientacyjny termin można ustalić w formularzu zamówienia

5. Edytowanie oraz anulowanie zamówienia:

Jeśli został już wygenerowany list przewozowy, a kurier nie odebrał jeszcze przesyłki, istnieje możliwość wprowadzenia zmian na liście przewozowym.

Po zalogowaniu do Panelu Klienta należy anulować i założyć nowe zlecenie. Środki zostaną zwrócone na Twoje konto w serwisie - możesz je wykorzystać na opłacenie kolejnej przesyłki.

6. Zwrot pobrania:

Zwrot pobrania wykonamy niezwłocznie po otrzymaniu pieniędzy od przewoźnika. Każda z firm kurierskich ma indywidualny termin przekazania środków. Pobranie przekazane zostanie na rachunek bankowy wskazany w zamówieniu, zgodnie z poniższymi terminami:

 • DHL - średnio 5-7 dni roboczych od daty przekazania pieniędzy kurierowi*
 • DPD / DPD PICKUP - średnio 5-7 dni roboczych od daty przekazania pieniędzy kurierowi
 • FEDEX - średnio 4-5 dni roboczych od daty przekazania pieniędzy kurierowi
 • GEIS Cargo - średnio 5-10 dni roboczych od daty przekazania pieniędzy kurierowi
 • INPOST Kurier - 6-7 dni roboczych od daty przekazania pieniędzy kurierowi
 • UPS - średnio 2-4 dni robocze od daty przekazania pieniędzy kurierowi
 • POCZTEX - średnio 2-4 dni robocze od daty przekazania pieniędzy kurierowi

7. Listy przewozowe:

Dopuszczamy przekazywanie przesyłek kurierowi jedynie wraz z wydrukowanym listem przewozowym wygenerowanym przez nasz system, od tej zasady jest wyjątek w postaci usługi Geis, gdzie etykiety nie są w ogóle wysyłane – kurier przyjeżdża do nadawcy z gotowym wydrukiem. To dobre wyjście dla osób nie posiadających drukarki lub którym skończył się np. tusz.

8. Kontakt z kurierem:

Kurierzy nie mają obowiązku wykonania telefonu do nadawcy przed przyjazdem po przesyłkę, ta kwestia zależy wyłącznie od danego kuriera. Nie mamy też w większości przypadków możliwości uzyskania nr tel. do danego kuriera. W przypadku problemów lub chęci uzyskania dodatkowych informacji polecamy kontakt z infolinią przewoźnika. W treści wiadomości z listem przewozowym bardzo często otrzymują Państwo nr zleceń odbioru, a nr tel. znajdują się w zakładce Kontakt.

9. Faktury:

W przypadku płatności prepaid (przedpłata) oraz postpaid (limit kredytowy) wystawiamy faktury dwa razy w miesiącu – w połowie i na koniec każdego miesiąca (jeżeli indywidualne porozumienia z Klientem zawarte w formie pisemnej nie stanowią inaczej).

Faktury wystawiane są w wersji elektronicznej, jak również udostępnione do pobrania po zalogowaniu do Panelu Klienta na Apaczka.pl w zakładce Faktury. Nie wysyłamy faktur drogą pocztową. O wystawieniu faktury informujemy drogą e-mailową na adres, który został podany podczas rejestracji.

10. Uszkodzenie przesyłki:

Jeśli doręczona do Odbiorcy przesyłka jest uszkodzona, należy spisać w obecności kuriera protokół szkody. Protokół szkody jest dokumentem wymaganym przez przewoźników w procesie reklamacyjnym.

Jeśli protokół nie został spisany w momencie odbioru paczki, a po odjeździe kuriera okazało się, że przesyłka jest uszkodzona, niezwłocznie skontaktuj się z nami wypełniając formularz kontaktowy, dostępny po zalogowaniu w Panelu Klienta na Apaczka.pl w sekcji: Formularz kontaktowy.

W odpowiedzi na zgłoszenie prześlemy link do wypełnienia elektronicznego protokołu szkody/plik do wydrukowania i wypełnienia lub zamówimy kuriera, który przyjedzie spisać protokół osobiście.

Zasady dotyczące spisywania protokołów szkody są różne u poszczególnych przewoźników. Poniżej zasady kilku największych firm kurierskich:

InPost: Elektroniczny protokół szkody - https://inpost.pl/protokol. W treści reklamacji należy zaznaczyć, że zgłoszono elektroniczny protokół szkody oraz załączyć screen z przesłanego potwierdzenia złożenia protokołu.

DPD: Elektroniczny protokół szkody musi być spisany do 1h od doręczenia. - https://protokol.dpd.com.pl/. Do reklamacji należy dołączyć potwierdzenie złożenia protokołu.

DHL: W odpowiedzi na wysłany poniższy formularz kontaktowy wysyłamy link do spisania elektronicznego protokołu szkody.

FedEx: W odpowiedzi na wysłany poniższy formularz kontaktowy wysyłamy plik do wydrukowania i wypełnienia. Do reklamacji należy dołączyć skan wypełnionego protokołu szkody.

Pocztex: Protokoły szkody są spisywane wyłącznie w momencie doręczania przesyłki. Reklamacja szkodowa musi być zgłoszona do 7 dni od daty doręczenia.

UPS: W odpowiedzi na wysłany poniższy formularz kontaktowy wyślemy prośbę do przewoźnika o podjazd kuriera w celu spisania protokołu szkody.

Ambro Express: W odpowiedzi na wysłany poniższy formularz kontaktowy wyślemy prośbę do przewoźnika o podjazd kuriera w celu spisania protokołu szkody.

Apaczka Niemcy: W celu zgłoszenia szkody należy wysłać poniższy formularz kontaktowy.

11. Przesyłki niestandardowe:

Tani kurier jest faktycznie niedrogi i może być najtańszą formą wysłania przesyłki, w dodatku bez konieczności stania w kolejce na poczcie, jednak musimy pamiętać o bardzo ważnej rzeczy, jaką jest odpowiednie opakowanie paczki. Podane w cenniku koszty wysyłki dotyczą transportu paczek standardowych, czyli wyłącznie takich, które zapakowane są w karton o regularnych kształtach, mają stosowne wymiary wg wymogów przewoźników, nie mają delikatnej zawartości (naklejki typu „uwaga ostrożnie” lub „uwaga szkło”). Bardzo często dopłatę (i to największą ze wszystkich firm kurierskich) dolicza firma DHL za owinięcie paczki folią lub folią stretch.

Prosimy o zwracanie uwagi na poprawne zabezpieczenie towaru i stosowanie się do naszych wytycznych, ponieważ przesyłki są weryfikowane w sortowniach firm kurierskich i w przypadku rozbieżności doliczane są dopłaty, którymi z przykrością musimy obciążać nadawców takich paczek, które nie są zgodne z deklaracją z formularza zamówienia.

12. Brak odbioru przesyłki w ustalonym terminie:

Zdarza się, że kurier nie jest w stanie odebrać przesyłki w preferowanym przez Klienta terminie. Najczęściej wynika to z np. dużego ruchu ulicznego, wypadków na drogach lub innych zdarzeń losowych. Paczki nieodebrane przez kuriera danego dnia nie przechodzą automatycznie na listę odbiorów na następny dzień.

Dlatego w takiej sytuacji postępuj według poniższej instrukcji:

1. Sprawdź, czy na pewno jako metoda nadania została wybrana opcja: Zamawiam podjazd kuriera.

2. Anuluj zlecenie. Zwrócimy środki na Twoje saldo (środki można wykorzystać przy okazji nadawania przesyłki) lub uzupełnimy limit kredytowy. Ważne! Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy (Chcąc zwrotu środków za anulowaną przesyłkę), jeśli nieodebrana przez kuriera przesyłka została już zafakturowana na ostatniej FV.

3. Załóż nowe zlecenie. Zalecamy wybranie innego przewoźnika lub skorzystanie z usług punktowych i samodzielne doręczenie przesyłki do punktu nadania.

Jeśli potrzebujesz wsparcia lub chcesz wysłać interwencję do przewoźnika w sprawie nieodebranej przesyłki, skorzystaj z formularza kontaktowego dostępnego w Panelu Klienta po zalogowaniu na Apaczka.pl